OPWIJK - Deze week wordt de Week van het Nederlands gevierd. Schepen Els Van Buggenhout vindt dit het ideale moment om even stil te staan bij de kracht van taal en meteen ook terug te blikken op haar eerste maanden als schepen van Vlaams beleid en integratie.
“Nederlands spreken is zoveel meer dan woorden leren. Het is de sleutel om deel te nemen aan onze gemeenschap, om jezelf te kunnen uitdrukken en om je echt thuis te voelen,” zegt Van Buggenhout. “Taal brengt mensen samen. En precies dat willen we in Opwijk stimuleren.”
De schepen verwijst naar de initiatieven die de afgelopen maanden hebben plaatsgevonden. Zo nemen in Opwijk wekelijks 24 kinderen deel aan taallessen op woensdagnamiddag, waar spelenderwijs onze taal oefenen centraal staat.
In augustus van dit jaar volgden 40 kinderen een taalkampje. Het werd een geslaagde week vol taal, spel en creatieve activiteiten. De periode van augustus was ook goed gekozen om de kinderen alvast een taalbad te geven voor de start van het nieuwe schooljaar.
Ook jongeren uit het Buitengewoon Secundair Onderwijs krijgen extra kansen. Het voorbije schooljaar werden ook taalstimulerende activiteiten georganiseerd voor BuSO leerlingen. Momenteel wordt dit geëvalueerd in functie van eventuele toekomstige projecten.
“We willen dat iedereen de kans krijgt om Nederlands te oefenen op een manier die bij hem of haar past,” legt de schepen uit. “Daarom verwijzen we ook systematisch door naar het formele NT2-cursusaanbod, zodat mensen verder kunnen groeien in hun taalontwikkeling.”
Een ander succesverhaal is Café Combinne, dat sinds 16 januari 2025 elke donderdagmiddag en -avond plaatsvindt. Het is een laagdrempelige ontmoetingsplek waar mensen elkaar leren kennen én Nederlands kunnen oefenen in een gezellige sfeer.
“De gesprekken die daar ontstaan, zijn hartverwarmend,” vertelt Van Buggenhout. “Je ziet hoe taal letterlijk deuren opent – naar contact, naar vriendschap, naar vertrouwen.”
Bijzonder aan Café Combinne is ook de inzet van de vrijwilligers die mee het initiatief dragen.
“Zonder hun enthousiasme en engagement zou Café Combinne niet zijn wat het vandaag is,” benadrukt Van Buggenhout. “Ze zorgen ervoor dat elke deelnemer zich welkom voelt”
Ter gelegenheid van de Week van het Nederlands is er deze donderdag een speciale editie van Café Combinne, om 19 uur in Opcura (Kloosterstraat, Opwijk). Iedereen is van harte welkom om samen met de deelnemers en vrijwilligers de kracht van taal te vieren.
“We bouwen in Opwijk aan een gemeenschap waarin iedereen mee kan praten, meedoen en zich welkom voelt,” besluit Van Buggenhout. “Want taal verbindt ons allemaal.” (eb)