MERCHTEM - De storm waarin de eikenbomen op de Kouter zijn terechtgekomen is nog altijd niet uitgeraasd. Kappen of niet, een actie met aanplakbrieven tegen het rooien en een GAS-boete voor dat laatste, het kon niet op. Ook op de gemeenteraad van juni kwamen die bewuste bomen weer ter sprake en nu is er ook een oproep van Natuurpunt aan de burgemeester om de geplande kap van de eiken op de Kouter niet te laten doorgaan.
Het standpunt van Natuurpunt Merchtem wordt als volgt verwoord:
“Allereerst willen we benadrukken dat wij een onafhankelijke natuurvereniging zijn, zonder politieke binding, met als doel het beschermen van de kwetsbare natuur in onze gemeente.
Tijdens ons 26-jarig bestaan hebben wij steeds goed kunnen samenwerken met het gemeentebestuur. In die periode hebben we heel wat mooie projecten kunnen realiseren: het unieke poelennetwerk, de succesvolle uilenwerkgroep, de aanplant van meer dan duizend hoogstamfruitbomen, de geboorteplekken en natuurlijk de ontwikkeling van natuurgebieden zoals “Paddebroeken” en “De Grote Molenbeek” met onder andere de vijver in de Neerkamstraat.
Dit alles was mede mogelijk dankzij de steun van het gemeentebestuur, de vele geëngageerde particulieren en de talrijke vrijwilligers, waarvoor dank.
Als natuurvereniging voelen wij ons bijzonder betrokken bij het kappen van de eiken op de Kouter. De vele reacties van de afgelopen weken zowel van leden, bewoners als van sympathisanten, tonen bovendien aan hoezeer dit leeft binnen de gemeenschap.
Het kappen van 60 volwassen bomen heeft een te grote en onherstelbare impact. In de huidige omstandigheden lijkt het ons dan ook niet verantwoord om over te gaan tot een kap van deze omvang. Bomen vormen niet alleen een belangrijk onderdeel van onze leefomgeving, maar dragen ook bij aan de biodiversiteit, de luchtkwaliteit en het klimaat.
Natuurpunt Merchtem is tevens van oordeel dat het kappen van deze bomen onmogelijk kan gecompenseerd worden. De ecologische waarde is onvervangbaar en we zien geen redelijke alternatieven die zowel het algemeen belang als de waarde van onze natuur respecteren.
Een dergelijke beslissing gaat volledig in tegen de waarden die zouden moeten worden nagestreefd voor een duurzaam, klimaatvriendelijk en gezond milieu. Met deze kap als mogelijk precedent zijn we ook bevreesd voor toekomstige beslissingen in die zin.
Jaar op jaar zien we meer en meer welke impact het klimaat heeft op onze leefomgeving. Als plaatselijke natuurvereniging kunnen wij bijgevolg absoluut niet akkoord gaan met het kappen van de bomen op de Kouter.
We doen dan ook een hele warme oproep, in naam van heel veel Merchtemse bewoners, aan Maarten Mast, als burgemeester en Schepen van Natuur, om de beslissing om deze mooie gezonde bomen te kappen, te herzien, en nu al in te stappen in het laanbomenplan in samenwerking met het RLBK (Regionaal Landschap Brabantse Kouters) om deze kap en toekomstige gelijkaardige problemen te vermijden.” (eb)