Eind december 2023 kwamen de beoefenaars van Krav Maga – een vechtsport – zich vestigen in de sporthal in Merchtem. Woensdag 5 februari 2025 werd de start gegeven van alweer een nieuwe sport, namelijk Pencak Silat! Wat dat juist is kan je hierna lezen. In elk geval, die zwartgeklede sporters gingen er in de dojo van de sporthal stevig en enthousiast tegenaan.
Instructeur Dave Van Craenenbroeck, een Merchtemnaar, legt het uit: “Pencak Silat is een traditionele vechtkunst die zijn oorsprong vindt in Zuidoost-Azië, vooral in Indonesië, Maleisië en andere delen van de regio. Het is een uitgebreide vechtsport die fysieke technieken zoals stoten, klemmen, werpen en grondgevechten combineert, met mentale en spirituele training. Het is zo dat het leger en de geheime diensten van Israël deze technieken gebruiken als verdediging.”
![](https://goeiedag.be/wp-content/uploads/2025/02/Seni-Silat-logo.png)
![](https://goeiedag.be/wp-content/uploads/2025/02/Seni-Silat-actie-6-1024x683.jpg)
De kunst omvat verschillende stijlen, die kunnen variëren van vloeiende en gracieuze bewegingen tot agressieve gevechtstechnieken, afhankelijk van de specifieke school of stijl van Silat. Beoefenaars richten zich op het verbeteren van behendigheid, flexibiliteit, balans en bewustzijn, terwijl ze ook leren zichzelf te verdedigen en effectief aan te vallen.
Pencak Silat wordt vaak beoefend in competities en tentoonstellingen, waar beoefenaars hun vaardigheden tonen in zowel vormen als sparren. Het heeft een sterke culturele betekenis en wordt vaak gekoppeld aan lokale tradities, dansen en ceremonies
![](https://goeiedag.be/wp-content/uploads/2025/02/Seni-Silat-actie-5-1024x681.jpg)
![](https://goeiedag.be/wp-content/uploads/2025/02/Seni-Silat-actie-3-1024x683.jpg)
De club die nu in de sporthal huist noemt Seni-Silat. “We komen van Jette, maar de zaal was daar te verouderd en bovendien komt 90% van onze leerlingen uit deze regio. De Merchtemse sporthal is voor ons dan ook de meest geschikte locatie,” aldus Van Craenenbroeck.
“Het is een sport voor jong en oud vanaf 6 jaar tot …We oefenen op woensdag van 14.30 tot 16 uur en op zaterdag van10 tot 11.30 uur met mezelf als instructeur en Allessandro La Mattina als hoofdinstructeur. Die lessen kunnen later nog uitbreiden. Duur is het zeker niet. Het lidgeld bedraagt 340 euro per jaar, verzekering incluis. En niet te vergeten, de eerste les is gratis. Komen proeven kan dus altijd. En niet onbelangrijk is dat we onze leerlingen leren zich te verdedigen, niet aanvallen! Respect, dat is wat telt bij Pencak Silat.”
Meer info via https://seni-silat.be/ (eb)
![](https://goeiedag.be/wp-content/uploads/2025/02/Seni-Silat-actie-1-1024x683.jpg)
![](https://goeiedag.be/wp-content/uploads/2025/02/Pencak-silat-2-711x1024.jpg)